- Menu podmiotowe
- AKTY PRAWNE
- Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2024 - 2027
Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2024 - 2027
UCHWAŁA NR VII/43/2024
RADY GMINY GIERAŁTOWICE
z dnia 11 września 2024 r.
w sprawie uchwalenia Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2024 – 2027
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. 2024 r. poz. 609 ze zm.), w związku z art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 757 ze zm.)
Rada Gminy Gierałtowice
uchwala:
§ 1.
Uchwala się Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2024 – 2027, dotyczący urządzeń będących w posiadaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Przyszowicach, w brzmieniu określonym załącznikiem do niniejszej uchwały.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Gierałtowice.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący rady gminy
Paweł Szary
Załącznik do uchwały Nr VII/43/2024 Rady Gminy Gierałtowice
z dnia 11 września 2024 r.
WIELOLETNI PLAN ROZWOJU I MODERNIZACJI URZĄDZEŃ WODOCIĄGOWYCH I
URZĄDZEŃ KANALIZACYJNYCH
NA LATA 2024 – 2027
1.Obecny i planowany zakres usług wodociągowo-kanalizacyjnych.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w gminie Gierałtowice jest komunalną spółką kapitałową prawa handlowego w której gmina Gierałtowice posiada 100% udziałów. W obecnej formie struktury organizacyjnej Spółka prowadzi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na obszarze gminy Gierałtowice. Rodzaj i charakter prowadzonej działalności nakłada na Spółkę obowiązek zapewnienia ciągłości dostaw wody o odpowiedniej jakości i ciśnieniu oraz niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków mając na uwadze ochronę interesów Odbiorców usług, wymagań ochrony środowiska oraz optymalizację kosztów.
Przedmiotem działania Przedsiębiorstwa z zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków m.in. jest:
- hurtowy zakup wody;
- rozprowadzanie wody;
- odprowadzanie ścieków;
- oczyszczanie ścieków;
- eksploatacja, konserwacja i wykonawstwo remontów urządzeń i przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych;
- wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie rozdzielczych obiektów liniowych: rurociągów;
- wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie obiektów inżynierskich, gdzie indziej niesklasyfikowanych.
Na obszarze gminy Gierałtowice z usług wodociągowych korzysta 100% ludności za wyjątkiem kilkunastu zabudowań zaopatrujących się w wodę z własnych studni. Sieć wodociągowa w 30% jest wykonana ze stali, co zwarzywszy na objęcie gminy Gierałtowice obszarem górniczym, powoduje znaczne ubytki wody z sieci oraz liczne awarie. Sieć wodociągowa w części jest wyposażona w system monitoringu i posiada system zarządzania ciśnieniem wody w sieci.
Dzięki zrealizowaniu w latach 2010-2015r. projektu pn. ”Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w gminie Gierałtowice” skanalizowano ok. 85% wszystkich zasobów mieszkalno-przemysłowych w gminie Gierałtowice. Zbiorczy system kanalizacji z jedną centralną oczyszczalnią ścieków, obejmuje swoim zasięgiem wszystkie cztery sołectwa w gminie tj. Gierałtowice, Przyszowice, Paniówki i Chudów. W ramach tego zadania inwestycyjnego Przedsiębiorstwo jest Beneficjentem środków unijnych z Funduszu Spójności. Od czasu zakończenia budowy sieci kanalizacji sanitarnej właściwie brakuje terenów, gdzie możliwe jest uzyskanie wskaźników min. 120 osób na km przy nowobudowanej sieci. Wyjątkiem może być obszar wzdłuż ul. Brzeg w Przyszowicach.
Podstawę sporządzenia planu stanowi ustawa z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. 2024 poz. 757 z późniejszymi zmianami).
Zakres rzeczowy określono w oparciu o:
- zamierzenia inwestycyjno-modernizacyjne Spółki w zakresie poprawy jakości świadczonych usług i poprawy niezawodności działania systemu wodociągowego i kanalizacyjnego;
- zamierzenia inwestycyjno-modernizacyjne w zakresie poprawy niezawodności działania systemu przeciwpożarowego na terenie gminy Gierałtowice (hydranty zewnętrzne);
- wnioski klientów i kontrahentów Spółki w zakresie istniejącej i już eksploatowanej infrastruktury;
- zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Niniejszy plan obejmuje okres 4 lata (od 2024 roku do 2027 roku) i ma charakter otwarty, mogący się zmieniać w zależności od bieżącej sytuacji Spółki. Dotyczyć to może zwłaszcza zmian rzeczowych, kosztowych i czasowych, których wcześniej nie można było przewidzieć.
2.Przedsięwzięcia rozwojowo - modernizacyjne w poszczególnych latach
Celem planu jest osiągnięcie standardów wyznaczonych przez stosowne dyrektywy UE:
- Dyrektywa Rady Unii Europejskiej nr 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
- Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich nr 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych;
- oraz spełnienie krajowych wymogów, określonych także pod kątem spełnienia norm UE:
- Ustawa z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. 2024 poz. 757 z późniejszymi zmianami);
- Ustawa z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2023 poz. 1478 z późniejszymi zmianami);
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. 2024 poz. 54 z późniejszymi zmianami).
Kolejny okres planowania inwestycyjnego Spółki jest kontynuacją realizowanego programu kanalizowania i wodociągowania gminy Gierałtowice. Nie wszyscy mieszkańcy zostali objęci systemem zbiorowego odprowadzania ścieków, w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę istnieje potrzeba wymiany starej sieci oraz podłączeń nowopowstałych budynków. Pomimo znaczącego rozszerzenia zakresu działalności Spółki (wzrost liczby odbiorców, zastosowanie nowych technologii, wdrożenie nowych systemów monitoringu i sterowania) konieczne jest ciągłe inwestowanie w system zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków w celu utrzymania sieci na odpowiednim poziomie technicznym.
Wśród przedsięwzięć rozwojowo – modernizacyjnych w urządzeniach wodociągowych realizowanych w okresie planowanym tj. 2024-2027 konieczne są preferencje dla zadań polegających na wymianie istniejących (będących w najgorszym stanie technicznym) odcinków wodociągowych i przyłączy będących w posiadaniu Przedsiębiorstwa oraz budowa nowych odcinków w istotnych z punktu widzenia odbiorców w punktach. Jest to jedyny skuteczny sposób dla zachowania standardów jakościowych usług oraz minimalizacja strat wody w wodociągu. Równolegle musi rosnąć dynamika uzbrajania w infrastrukturę wodociągową nowo wyznaczonych (i to niemałych) pod zabudowę obszarów gminy. Potrzeby budowy nowych sieci wodociągowych są już pokaźne, a należy przewidywać, że w kolejnych latach pojawi się ich więcej. Jest to efekt znacznego zestarzenia się sieci wodociągowej wykonanej z rur stalowych. Niezbędne jest zatem polepszenie warunków dostawy wody dla odbiorców przez zmniejszenie strat wody i awaryjności sieci. Są to zadania mało spektakularne, niemniej konieczne.
Jednocześnie planowane są działania mające na celu poprawę systemu bezpieczeństwa przeciwpożarowego zewnętrznego na terenie gminy Gierałtowice. Planuje się zarówno wymianę, jak i modernizację hydrantów zewnętrznych.
Przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne w zakresie rzeczowym i finansowym przedstawiono w Tabeli nr 1. Należy zaznaczyć, że skupiają się one głównie wokół modernizacji sieci wodociągowej jak i sieci hydrantów.
3.Przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody oraz odprowadzanie ścieków
Planowane na lata 2024-2027 inwestycje w znacznej mierze obejmują zadania polegające na wymianie starych, skorodowanych i awaryjnych sieci wodociągowych.
Spółka realizuje stopniowo i systematycznie zadania dotyczące wymiany starych sieci, uwzględniając zarówno te najbardziej awaryjne, jak i te wynikające z inwestycji gminnych, powiatowych i innych (np. remonty dróg). Bardzo ważnym zadaniem realizowanym przez Spółkę w zakresie racjonalizacji zużycia wody jest wprowadzenie działań związanych z rozbudową systemu monitoringu przepływów i ciśnienia i systemu zarządzania ciśnieniem w sieci wodociągowej. Mają one skutkować przede wszystkim mniejszymi stratami wody.
W związku z zrealizowaniem projektu budowy kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w Gminie Gierałtowice proces inwestowania w system kanalizacyjny na najbliższe lata został zredukowany do poziomu niezbędnych zadań wynikających z bieżącego użytkowania i ewentualnego uzyskania wysokich wyników efektywności ekonomicznej inwestycji. Inwestycje w tym zakresie przedstawiono w Tabeli nr 1.
W rozważaniach dotyczących racjonalizacji zużycia wody dopatruje się wszelkich przedsięwzięć które prowadzą do czerpania z naturalnych zasobów wód podziemnych i powierzchniowych w sposób oszczędny dla zaspokojenia rzeczywistych potrzeb ludności, przemysłu i rolnictwa. W działalności wodociągowej w uwarunkowaniach naszej gminy osiągnięcie powyższej tezy polega na ciągłym i systematycznym ograniczaniu (do niezbędnego technologicznego minimum) strat wody w urządzeniach i przyłączach wodociągowych. Praktycznie jest i będzie to realizowane głównie poprzez wymianę najbardziej awaryjnych i skorodowanych sieci i przyłączy wodociągowych.
Racjonalizację wprowadzania ścieków rozumie się jako budowę zbiorowego systemu kanalizacji sanitarnej z centralną oczyszczalnią ścieków w gminie zapalając tym samym czerwone światło dla niekontrolowanych zrzutów nieoczyszczonych bądź podczyszczonych ścieków do wód i do ziemi. Przywróci to naturalne mechanizmy samooczyszczania wód i polepszy jakość wód podziemnych i wód w ciekach i zalewiskach w naszej gminie.
4.Nakłady inwestycyjne w poszczególnych latach oraz sposoby ich finansowania
Zakres rzeczowy planowanych inwestycji rozłożono w czasie do roku 2027 proporcjonalnie do możliwości ich finansowania przy uwzględnieniu:
- środków własnych Spółki;
- środków własnych Gminy;
- dofinansowania z funduszy zewnętrznych (krajowe jak i zagraniczne);
- partycypacja w kosztach budowy urządzeń wod.-kan. przez przedsiębiorstwa górnicze działające na terenie gminy wynikająca z porozumień i ugód.
Plan jest konsekwencją przyjętych priorytetów działań inwestycyjnych zmierzających do poprawy warunków życia mieszkańców gminy Gierałtowice, poprawy jakości środowiska naturalnego oraz stworzenia warunków dla dynamicznego rozwoju gminy i Spółki.
W Tabeli nr 1 przedstawiono szczegółowy harmonogram przedsięwzięć rozwojowo – modernizacyjnych urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, nakłady inwestycyjne i sposób finansowania w latach 2024-2027.
5.Podsumowanie
Realizacja przedstawionego planu na lata 2024-2027 pozwoli na osiągnięcie określonych celów społecznych i ekologicznych na obszarze gminy Gierałtowice.
Wśród celów ekologicznych można wymienić: zahamowanie dalszej degradacji zasobów wód podziemnych, poprawę jakości wody pitnej, poprawę jakości wód powierzchniowych w rowach, ciekach i rzekach na obszarze gminy.
Najważniejsze cele społeczne planu to:
- polepszenie warunków życia i stanu zdrowia mieszkańców gminy Gierałtowice;
- polepszenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie gminy Gierałtowice;
- wyrównanie warunków życia ludności wiejskiej i miejskiej w zakresie dostępności do infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej;
- stymulacja rozwoju gospodarczego gminy i podniesienie atrakcyjności gminy poprzez uzbrojenie terenów inwestycyjnych w infrastrukturę niezbędną do zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków;
- wzmocnienie lokalnego potencjału generowania miejsc pracy;
- osiągnięcie pożądanego stanu środowiska przyrodniczego i ochrona zasobów naturalnych;
Wykonanie założonego harmonogramu rzeczowo - finansowego będzie możliwe dzięki:
- przyznaniu dotacji ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i innych funduszy;
- dokapitalizowaniu Spółki przez Gminę Gierałtowice;
- poprawie przez Spółkę wyniku finansowego;
- partycypacji w kosztach budowy urządzeń wod.-kan. przez przedsiębiorstwa górnicze działające na terenie gminy.
Tabela nr 1. Przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne – harmonogram na lata 2024-2027
Lp. | Rodzaj prac | Długość [mb] | Przewidywana wartość [tyś zł.] | Źródła finansowania |
|
2024 | |||||
1. | Przebudowa i budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami do budynków przy ul. Topolowej w Chudowie. Etap II.1 : odcinek „B”- „D” (łącznik między ul. Topolową a ul. Szkolną) | 350 | 260 | W trakcie |
|
2. | Przebudowa i budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami do budynków przy ul. Topolowej w Chudowie. Etap I.3 : odcinek „W14”-„C” | 320 | 328 | KWK Budryk Środki własne |
|
3. | Budowa sieci kanalizacji sanitarnej | 115 | 135 | Środki Własne |
|
4. | Wymiana sieci wodociągowej ( plus przejście pod ul. Korfantego) | 1100 | 880 | 60% KWK Knurów 40% Środki Własne |
|
5. | Wykonanie modelu hydraulicznego sieci wodociągowej ma terenie Gminy Gierałtowice | nd | 80 | Środki Własne |
|
6. | Modernizacja hydrantów na terenie Gminy Gierałtowice | nd | 50 | Środki Własne |
|
Razem sieć wodociągowa: | 1770 | 1548 |
|
| |
Razem sieć kanalizacyjna: | 115 | 135 |
|
| |
Razem hydranty: | nd | 50 |
|
| |
| |||||
2025 | |||||
1. | Przebudowa i budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami do budynków przy ul. Topolowej w Chudowie. Etap II.2 : odcinek „E”- „F „ (od ul. Zabrskiej do ul. Jesionowej) | 425 | 380 | KWK Budryk Środki własne |
|
2. | Przebudowa i budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami do budynków przy ul. Topolowej w Chudowie. Etap I.1 : odcinek „A”-„W1” | 270 | 258 | KWK Budryk Środki własne |
|
3. | Wymiana sieci wodociągowej | 200 | 180 | Środki Własne |
|
4. | Wymiana sieci wodociągowej | 170 | 102 | Środki Własne |
|
5. | Wymiana sieci wodociągowej | 900 | 720 | Środki Własne |
|
6. | Wymiana sieci wodociągowej | 502 | 400 | 45% KWK Knurów 55% Środki Własne |
|
7. | Modernizacja sieci wodociągowej w kierunku tworzenia stref w Gierałtowicach. | nd | 150 | Środki Własne |
|
8. | Modernizacja hydrantów na terenie Gminy Gierałtowice | nd | 50 | Środki Własne |
|
Razem sieć wodociągowa: | 2467 | 2190 |
|
| |
Razem sieć kanalizacyjna: | - | - |
|
| |
Razem hydranty: | nd | 50 |
|
|
2026 | |||||
1. | Wymiana sieci wodociągowej w ul. Sienkiewicza w Gierałtowicach | 530 | 550 | 35% KWK Knurów 65% ŚrodkiWłasne |
|
2. | Wymiana wodociągu w ul. Swobody w Paniówkach | 360 | 445 | Środki Własne |
|
3. | Wymiana wodociągu w ul. Wyzwolenia, Leśnej i Kolejowej w Gierałtowicach | 1200 | 1165 | 35%KWK Knurów 65% Środki Własne |
|
4. | Modernizacja hydrantów na terenie Gminy Gierałtowice | nd | 50 | Środki Własne |
|
Razem sieć wodociągowa: | 2090 | 2160 |
|
| |
Razem sieć kanalizacyjna: | - | - |
|
| |
Razem hydranty: | nd | 50 |
|
| |
2027 | |||||
1. | Wymiana sieci wodociągowej | 600 | 635 | Środki Własne |
|
2. | Wymiana sieci wodociągowej | 274 | 220 | Środki Własne |
|
3. | Wymiana wodociągu ul. Zabrska i ul. Słoneczna w Paniówkach | 438 | 355 | Środki Własne |
|
4. | Wymiana sieci wodociągowej | 600 | 445 | 40% KWK Knurów 60% Środki Własne |
|
5. | Budowa nowej sieci wodociągowej ul. Graniczna - od ul. Chopina do ul. Zgrzebnioka w Gierałtowicach | 1030 | 850 | Środki Własne |
|
6. | Budowa wodociągu – łącznik pomiędzy ulicami: Jesionową, Nową i Szkolną w Chudowie | 560 | 450 | Środki Własne |
|
7. | Budowa kanalizacji sanitarnej ul. Brzeg w Przyszowicach | 400 | 480 | Środki Własne |
|
8. | Modernizacja hydrantów na terenie Gminy Gierałtowice | nd | 50 | Środki Własne |
|
Razem sieć wodociągowa: | 3502 | 2955 |
|
| |
Razem sieć kanalizacyjna: | 400 | 480 |
|
| |
Razem hydranty: | nd | 50 |
|
|